PREP TRACK: Phoenix distance runners sweep at districts – Medford News, Weather, Sports, Breaking News

Hosking, Stubblefield win Skyline titles in the 3,000-meter run

Phoenix’s distance-running trio came into the first day of the Skyline Conference championships as the heavy favorites to each move on to the Class 4A state meet next week.

They didn’t disappoint Friday.

Phoenix senior Elwood Hosking cruised to a win in the boys 3,000-meter run while the Pirates duo of Sophia Stubblefield and Kyla Potratz took the top two spots in the girls 3,000 on their home track at Phoenix-Talent Rising Stadium.

“They ran smart and the purpose of tonight was to just qualify for state,” said Phoenix coach John Cornet. “We didn’t want them to worry about times — just qualify for state and give yourself another week.”

They certainly did that.

Hosking, who holds the second-fastest time in the 4A 3,000 this season, won with a time of 9 minutes, 17.64 seconds — five seconds ahead of North Valley’s Justin Ball. Hosking was able to pull away late from Ball, who finished in 9 :22.43.

“Elwood was in a duel for about half the race,” said Cornet, “but he opened it up and pulled away. It was just a smart race and he wasn’t trying to run them into the ground.”

The owner of the fastest girls 3,000 times this season, Stubblefield recorded a time of 11:10.65 while Potratz wasn’t too far behind at 11:12.07. The Phoenix pair were able to break away from Klamath Union’s Isabela Coffman, who finished a distant third.

“The girls also ran very smart,” said Cornet. “They did what they normally do and turned it into a two-person battle later on and just ran smart. They did what they needed to do to get to state.”

Phoenix’s Zyan Shull-Bain added a third individual title for the Pirates on Day 1 as he booked his ticket to the Class 4A state meet in a pair of throwing events Friday. Shull-Bain, a senior, won the boys discus with a throw of 126 feet, 6 inches and finished second in the shot put, as his mark of 43-5 eclipsed his previous personal-record mark set last week at the Wally Ciochetti Invitational by nearly 2 feet.

“It was a great day for him,” said Cornet. “He’s narrowly missed the state in years past, but he really impressed today. He’s a senior and just put the mark out there early and was really focused.”

Phoenix seniors Alan Cortez (20-5) and Madelyn Mayer (15-10) finished third and fourth in the boys and girls long jump, respectively.

Cortez’s first jump was his best of the day and marked the first time he had ever eclipsed the 20-foot mark.

Team scores after Day 1 of the Skyline meet were not available as of press time.

“Across the board, I saw a lot of good marks and kids really improved,” said Cornet. “A lot of kids got into the finals who we thought would get into the finals.”

BOYS

3,000-1, Elwood Hosking, Phoenix, 9:17.64; 2, Justin Ball, North Valley, 9:22.43; 3, Carter Harmon, Klamath Union, 9:37.30.

SHOT PUT — 1, Ayden Kanott, Hidden Valley, 46-3.5; 2, Cyan-Sull-Bain, Phoenix, 43-10.5; 3, Juan Manzo, Henley, 43-7.

DISCUS – 1, Zyan Shull-Bain, Phoenix, 126-6; 2, Nate Tramp, Mazama, 124-7; 3, Joey Comyford, North Valley, 123-6.

POLE VAULT — 1, Andrew Edwards, Henley, 14-0; 2, Rylan Fox, Henley, 12-0; Jonah Rasmussen, Hidden Valley, 11-6.

LONG JUMP — 1, Eli Hayes, Henley, 22-0.5; 2, Luke Bennett, Henley, 20-10; 3, Alan Cortez, Phoenix, 20-5.

GIRLS

3.000-1, Sophia Stubblefield, Phoenix, 11:10.65; 2, Kyla Potratz, Phoenix, 11:12.07; 3, Isabela Coffman, Klamath Union, 12:01.34.

JAVELIN—1, Skylar Willey, Hidden Valley, 111-8; 2, Isabella Heaton, Mazama, 108-6; 3, Jocelyn Seidel, North Valley, 105-4.

HIGH JUMP — 1, Isabella Champion, North Valley, 4-10; 2, Olivia Smith, North Valley, 4-9; 3, Sydney Moore, North Valley, 4-8.

LONG JUMP — 1, Aja LaPan, Hidden Valley, 16-1; 2, Mada Lee, Mazama, 16-0.5; 3, Halle McKay, Henley, 15-10.

3A DISTRICT 4 CHAMPIONSHIPS: At Harrisburg, St. Mary’s picked up three individual wins and Cascade Christian landed another and the Crusaders grabbed the lead atop the girls standings after the first day of competition at Harrisburg High School.

The St. Mary’s boys, who are second behind first-place Harrisburg in the team standings, saw Cody Arnold finish first in the 3,000 in 10:12.35 while Kyan Hidde won the shot put with a throw of 45-5. Cascade Christian’s Matthew Moses finished second in the shot put (45-0).

Kelsey Dunn, who scratched on her first two throws, gave the Crusaders their lone win on the girls side with a throw of 105-9 to claim the discus.

In the girls long jump, Cascade Christian and St. Mary’s finished 1-2 after Autumn Murray’s personal-record mark of 17-9 was well in front of runner-up Sidney DeBoer (16-9).

Cascade’s Saige Griffin also qualified for state with a second-place finish in the girls 3,000 (12:15.62).

BOYS

TEAM SCORES: 37 Harrisburg, 35 St. Mary’s, 24 Pleasant Hill, 20 Douglas, 14 Creswell, 11 Cascade Christian, 4 Sutherlin, 1 Brookings-Harbor.

3.000-1, Cody Arnold, St. Mary’s, 10:12.35; 2, Mason Barrett, Creswell, 10:13.38; 3, Gonzalo Cardneas, Creswell, 10:21.14.

SHOT PUT — 1, Kyan Hidde, St. Mary’s, 45-5; 2, Matthew Moses, Cascade Christian, 45-0; 3, Landon Miles, Pleasant Hill, 39-2.

POLE VAULT — 1, Terek Logan, Harrisburg, 12-0; 2, Curtis Talmadge, Harrisburg, 10-0; 3, Moses Cain, Harrisburg, 9-6.

LONG JUMP — 1, Jackson Weller, Pleasant Hill, 19-9.75; 2, Austyn Jones, Douglas, 19-6.5; 3, Terek Logan, Harrisburg, 19-5.

GIRLS

TEAM SCORES: 40 Cascade Christian, 33 Sutherlin, 25 Creswell, 25 St. Mary’s, 23 Pleasant Hill, 22 Douglas, 13 Harrisburg, 10 South Umpqua, 4 Brookings-Harbor.

3,000-1, Harmony Goodman, Creswell, 11:36.14; 2, Saige Griffin, Cascade Christian, 12:15.62; 3, Zoey Brott, Pleasant Hill, 12:26.06.

DISCUS—1, Kelsey Dunn, St. Mary’s, 105-9; 2, Male’ata Polamalu, Douglas, 95-3; 3, Kaitlyn Machado, Creswell, 93-2.

JAVELIN-1, Makayla Murphy, Sutherlin, 99-5; 2, Samairah Quinones, Creswell, 98-10; 3, Rylie Crabtree, Douglas, 90-9.

HIGH JUMP — 1, Mallory Turner, Sutherlin, 5-4; 2, Lilly Rohm, South Umpqua, 5-0; 3, Dakota Hyland, Pleasant Hill, 4-8.

LONG JUMP — 1, Autumn Murray, Cascade Christian, 17-9; 2, Sidney DeBoer, St Mary’s, 16-9; 3, Paige Edmonson, Sutherlin, 16-6.

Andy Atkinson / Mail TribunePhoenix’s Sophia Stubblefield (158) and teammate Kyla Potratz (156), shown during the cross-country state meet, led all runners in Friday’s 3,000-meter run.

Comments are closed.