Sunnyside tops three other Tucson-area schools among leaders at Mile High Challenge

Sunnyside had 10 individual champions in the Mile High Challenge at Prescott (Sunnyside photo)

BOY’S COMPETITION

Sunnyside won the team title of the Mile High Challenge Wrestling Tournament at Prescott on Saturday night with 10 individual champions, including Audrey Jimenez in the 106-pound division and unbeaten Sergio Vega at 126 pounds.

The Blue Devils finished with 398.5 pounds as one of four Tucson-area schools among the leading finishers.

Mica Mountain was second with 167 points followed by Marana (161.5) and Canyon del Oro (150).

Morenci, a Division 4 school that has an enrollment of about 300, finished fifth with 149 points.

Tucson area champions:

106

Sunnyside’s world-class wrestler Audrey Jimenez (20-4) competed against boys. She went 5-0 with three wins by fall and two by major decision en route to the title.

Jimenez was presented the Most Outstanding Wrestler award.

Audrey Jimenez was named the Most Outstanding Wrestler of the Mile High Challenge at Prescott (Jimenez photo)

  • Round 1 – Jimenez won by major decision over Jovany Gomez (Gila Ridge) 2-1 (MD 11-2)
  • Round 2 – Jimenez won by fall over Lyric Brooks (Chino Valley) 8-7 (Fall 3:47)
  • Quarterfinals – Jimenez won by fall over Cayden Ray (Williams Field) 10-4 (fall 1:50)
  • Semifinal – Jimenez won by fall over Merry Williams (Morenci) 17-4 (Case 3:09)
  • Final – Jimenez won by major decision over Christian Owens (Mohave) 16-1 (MD 16-5)

113

Marana’s William Moore (29-1) went 4-0 with a win by fall, another by major decision and two victories by decision in the semifinal and championship rounds.

  • Round 1 – William Moore received a bye
  • Round 2 – Moore won by fall over Kiano Torres (Morenci) 6-4 (fall 1:18)
  • Quarterfinal – Moore won by major decision over Julio Gonzales (Mohave) 16-1 (MD 15-2)
  • Semifinal – Moore won by decision over Sean Archuleta (Sunnyside) 17-6 (Dec 4-2)
  • Final – Moore won by decision over Evan Soliz (Corona Del Sol) 15-7 (Dec 7-6)

120

Sunnyside’s James Armstrong (19-4) went 5-0 with three wins by fall, one by technical fall and title match by decision.

  • Round 1 – Armstrong won by fall over Jax Harcey (Bradshaw Mountain) 13-8 (fall 1:57)
  • Round 2 – Armstrong won by fall over Thomas Rodriguez (Baghdad) 0-2 (Case 3:09)
  • Quarterfinals – Armstrong won by tech fall over Gage Palace (Payson) 19-4 (TF-1.5 4:26 (17-1))
  • Semifinal – Armstrong won by fall over Trevor Ouellette (Mesquite) 19-4 (Case 4:35)
  • Final – Armstrong won by decision over Clemente Delgado (Gila Ridge) 16-1 (Dec 6-1)

126

Sunnyside’s Sergio Vega (20-0) went 4-0 with two wins by fall, a technical and a major decision (handing Morenci’s Breck Williams only his second loss in the championship).

  • Round 1 – Vega received a bye
  • Round 2 – Vega won by fall over Jonah Coleman (Mica Mountain) 9-12 (fall 0:53)
  • Quarterfinals – Vega won by fall over Aidan Lightfoot (Corona Del Sol) 17-8 (Case 3:25)
  • Semifinal – Vega won by tech fall over Samuel Kisting (Williams Field) 14-4 (TF-1.5 5:42 (21-6))
  • Final – Vega won by major decision over Breck Williams (Morenci) 21-2 (MD 15-3)

132

Sunnyside’s Carlos Stanton (20-2) went 5-0 with two wins by fall and three by technical fall, including in the championship.

  • Round 1 – Stanton won by fall over Myles Andrews (Chino Valley) 2-7 (fall 0:19)
  • Round 2 – Stanton won by fall over Porter Hernández (Cesar Chavez) 1-2 (case 0:34)
  • Quarterfinals – Stanton won by tech fall over Joshua Beans (Mica Mountain) 27-4 (TF-1.5 4:00 (18-2))
  • Semifinal – Stanton won by tech fall over Dylan Brown (Marana) 24-7 (TF-1.5 3:33 (15-0))
  • Final – Stanton won by tech fall over Noah Torres (Morenci) 21-2 (TF-1.5 6:00 (22-5))

138

Sunnyside’s Adyn Bostick (17-3) went 5-0 with four wins by fall and a 7-0 decision in the title match over Mogollon’s Hadley Porterwho was 21-0 entering the match.

  • Round 1 – Bostick won by fall over Nathaniel Wine (Marana) 9-9 (Case 1:58)
  • Round 2 – Bostick won by fall over Cameron Phipps (Perry) 9-4 (fall 0:56)
  • Quarterfinal – Bostick won by fall over Baylor Veres (Corona Del Sol) 4-1 (fall 0:38)
  • Semifinal – Bostick won by fall over Easton Jones (Yuma Catholic) 32-4 (Case 1:00)
  • Final – Bostick won by decision over Hadley Porter (Mogollon) 21-1 (Dec 7-0)

144

Sunnyside’s Christian Rivera (20-1) went 4-0 with three wins by fall and a major decision.

  • Round 1 – Rivera received a bye
  • Round 2 – Rivera won by fall over Steven Donell (Bradshaw Mountain) 0-2 (fall 0:48)
  • Quarterfinals – Rivera won by fall over Blake Sholl (Canyon Del Oro) 10-4 (Fall 3:24)
  • Semifinal – Rivera won by major decision over Tobias Larson (Hamilton) 12-4 (MD 8-0)
  • Final – Rivera won by fall over Adam Lloyd (Prescott) 26-3 (fall 3:56)

150

Marana’s Peyton Proper (30-1) went 5-0 with two wins by fall and three by decision including the 6-5 victory over Yuma Catholic’s Hunter Hancock in the championship match.

  • Round 1 – Proper won by decision over Cabhan Kelher (Corona Del Sol) 14-10 (Dec 7-2)
  • Round 2 – Proper won by fall over Isaac Duran (Chino Valley) 5-4 (fall 1:35)
  • Quarter final – Proper won by fall over Conner Hangartner (Mica Mountain) 25-7 (fall 2:00)
  • Semifinal – Proper won by decision over Kellen St.Louis (Williams Field) 11-5 (Dec 7-2)
  • Final – Proper won by decision over Hunter Hancock (Yuma Catholic) 29-5 (Dec 6-5)

157

Sunnyside’s Job Lee (20-3) went 5-0 winning all his matches by fall, including the title match at 1:11 over Bradshaw Mountain’s Asher King Orlando.

  • Round 1 – Lee won by fall over Angel Rodriguez (Payson) 0-9 (case 0:19)
  • Round 2 – Lee won by fall over Andrew Mushkin (Corona Del Sol) 9-9 (fall 0:55)
  • Quarterfinals – Lee won by fall over Wyatt Rewerts (Prescott) 20-5 (fall 1:25)
  • Semifinal – Lee won by fall over Brandon Nelson (Baghdad) 23-2 (Case 1:31)
  • Final – Lee won by fall over Asher King Orlando (Bradshaw Mountain) 19-4 (fall 1:11)

165

Sunnyside’s Mike Avelar (20-3) went 4-0 with three wins by fall before capturing the title with an 11-6 decision over Coconino’s Cooper French (who suffered his first loss of the season).

  • Round 1 – Avelar received a bye
  • Round 2 – Avelar won by fall over Evan Sanky (Mica Mountain) 1-2 (Case 0:54)
  • Quarterfinals – Avelar won by fall over Johnny Avitia (Canyon Del Oro) 15-10 (Fall 1:31)
  • Semifinal – Avelar won by fall over Jacob Webb (Gila Ridge) 4-2 (fall 0:36)
  • Final – Avelar won by decision over Cooper French (Coconino) 11-1 (Dec 11-6)

175

Sunnyside’s Nicholas Pina (19-3) went 4-0 with a win by fall, by decision and two by major decision.

  • Round 1 – Pina received a bye
  • Round 2 – Pina won by fall over Kenneth Bass (Marana) 1-2 (Case 2:40)
  • Quarterfinal – Piña won by major decision over Sal Sellis (Payson) 14-4 (MD 12-3)
  • Semifinal – Piña won by decision over Jacob Ford (Mica Mountain) 25-4 (Dec 8-3)
  • Final – Piña won by major decision over Jacob Gastley (Perry) 25-3 (MD 13-3)

215

CDO’s Kayden Luke (27-0) went 4-0 winning his first three matches by fall before defeating Mica Mountain’s Zach Shumway by 6-2 decision in the title match.

  • Round 1 – Luke received a bye
  • Round 2 – Luke won by fall over Juan Flores (Yuma Catholic) 17-8 (Case 2:54)
  • Quarterfinals – Luke won by fall over Aidan Odom (Corona Del Sol) 20-6 (Fall 1:46)
  • Semifinal – Luke won by fall over Land Francis (Prescott) 13-3 (Case 3:48)
  • Final – Luke won by decision over Zach Shumway (Mica Mountain) 31-2 (Dec 6-2)

285

Sunnyside’s Zayne Candelaria (19-2) went 4-0 with three wins by fall before defeating Mica Mountain’s George Flores 10-1 in a major decision for the championship.

  • Round 1 – Candelaria received a bye
  • Round 2 – Candelaria won by fall over Brad Christensen (Marana) 14-15 (case 0:44)
  • Quarterfinals – Candelaria won by fall over Caleb Osier (Payson) 13-9 (fall 0:59)
  • Semifinal – Candelaria won by fall over Max McVicker (Yuma Catholic) 29-7 (Case 3:40)
  • Final – Candelaria won by major decision over George Flores (Mica Mountain) 13-4 (MD 10-1)

GIRLS COMPETITION

Sunnyside’s Jade Armstrong won a title in the Mile High Challenge on Friday (Armstrong photo)

SOUTHERN ARIZONA CHAMPIONS

Competition was completed Friday. Here are the individual champions:

114 – Iliana CastanedaSunnyside, won by 3-1 decision over Sophia SmithCanyon del Oro

138 – Jade ArmstrongSunnyside, won by 6-5 decision over Ali Estala, Chino Valley

185 – David HenryMarana, went 4-0 in round-robin (winning each match by fall) to claim the title

FOLLOW @JAVIERJMORALES ON TWITTER!

ALLSPORTSTUCSON.com publisher, writer and editor Javier Morales is a former Arizona Press Club award winner. He is a former Arizona Daily Star beat reporter for the Arizona basketball team, including when the Wildcats won the 1996-97 NCAA title. He has also written articles for CollegeAD.com, Bleacher Report, Lindy’s Sports, TucsonCitizen.com, The Arizona Republic, Sporting News and Baseball America, among many other publications. He has also authored the book “The Highest Form of Living”, which is available at Amazon. He became an educator five years ago and is presently a special education teacher at Gallego Fine Arts Intermediate in the Sunnyside Unified School District.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.